Zalety i wady wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwach domowych | SPR Polska Sp. z o.o.

Zalety i wady wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwach domowych

Kategoria

Fotowoltaika, umożliwiająca pozyskanie energii słonecznej zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów, stając się ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem na lata. Czy jednak instalacja fotowoltaiczna to zawsze opłacalny wybór? W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym zaletom takiej inwestycji oraz wskażemy jej główne ograniczenia i wady. Sprawdź, czy panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania! 

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?

Niezależność energetyczna: Fotowoltaika zapewnia domownikom niezależność energetyczną na poziomie około 30-40 % (w przypadku wykorzystania magazynu energii wartość można zwiększyć nawet do 80 %).

Oszczędność: Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd. Po zwrocie początkowych kosztów inwestor może cieszyć się niemal w pełni darmową „zieloną” energią.

Ekologia: Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Systemy, w których są wykorzystywane odnawialne źródła energii, takie jak promieniowanie słoneczne chronią również środowisko przed degradacją. 

Ulgi i dotacje rządowe: Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, możesz skorzystać z wielu form dofinansowania lub wsparcia, takich jak m.in. programy rządowe, dotacje unijne oraz ulga termomodernizacyjna odliczana od podatku. 

Różne opcje montażu: Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachu domu, garażu lub obiektów gospodarczych, jak i na gruncie czy elewacji budynku. Instalacja jest niemal bezobsługowa, a jej żywotność może sięgnąć nawet 40 lat. 

Wykorzystanie energii słonecznej — wady i ograniczenia 

Wysoki koszt początkowy: Cena montażu paneli fotowoltaicznych jest dosyć wysoka, jednak należy pamiętać, że taka inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania instalacji. Ponadto możliwa jest redukcja kosztu początkowego poprzez skorzystanie z dotacji czy ulgi podatkowej.

Uzależnienie od promieniowania słonecznego: Wydajność paneli słonecznych jest zależna od słońca, dlatego pobór energii w okresie jesienno-zimowym lub w pochmurne dni może być znacznie niższy. 

Nie każdy dach nadaje się pod instalację fotowoltaiczną: Dach musi mieć odpowiednią powierzchnię, wytrzymałą konstrukcję i kąt nachylenia oraz być dobrze nasłoneczniony (najlepiej skierowany w kierunku południowym). Alternatywą może być jednak montaż instalacji na gruncie.

Podsumowanie

Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych jest kwestią mocno indywidualną, jednak warto podkreślić, iż mimo wymienionych wad czy pewnych ograniczeń, dla większości osób taka inwestycja okazuje się opłacalna. Z pewnością wiele ze wspomnianych w artykule „minusów” zostanie z czasem wyeliminowana ze względu na dynamiczny rozwój rynku OZE. Bez wątpienia inwestycja w energię słoneczną to krok w przyszłość, który przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne. 

Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy SPR Polska. Chętnie doradzimy, odpowiemy na wszelkie pytania oraz dopasujemy instalację do Twoich potrzeb i budżetu!