Fotowoltaika | SPR Polska Sp. z o.o.

Fotowoltaika

Dzięki instalacji fotowoltaicznej dachowej lub farmie solarowej można zredukować rachunki za energię elektryczną i zmniejszać emisje CO2 oraz zwiększyć niezależność od sieci energetycznej. Fotowoltaika jest procesem wytwarzania energii elektrycznej, z promieni słonecznych. System fotowoltaiczny jest zbudowany z paneli fotowoltaicznych, które są najczęściej równolegle podpięte ze sobą do jednego lub więcej „stringów”. „String” określa przewód, który transportuje prąd wytworzony przez panele do transformatora zwanego również inwerterem. Ten prąd, który płynie z paneli fotowoltaicznych do inwertera jest prądem stałym (DC) i jest przetworzony przez inwerter na prąd zmienny (AC), taki jaki płynie w naszej sieci energetycznej. System fotowoltaiczny jest podawany w kWp, co oznacza z angielskiego kilo watt peak a po polsku kilo Watt w szczycie (ten sztyt określa 1 kW w pełnym słońcu w ciągu godziny).
System bilansowania energii (rozliczenia 1 rok): 1) Instalacje do 10 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 80% oddanej energii. 2) Instalacje powyżej 10 kWp do 50 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 70% oddanej energii.
Jednakowe dla firm i osób fizycznych!

 

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych (skrót PV – ang. photovoltaik) jest procesem złożonym, dlatego poniżej przedstawiamy jedynie krótką jego charakterystykę. Panele składają się z płytek fotowoltaicznych, które na końcu procesu uzyskują nazwę wafli krzemowych o niewielkiej mocy, które są równolegle podłączone do siebie i gdy promienie słoneczne padają na nie, zaczyna się proces wytwarzania energii elektrycznej. Ten proces nosi nazwę „efekt fotoelektryczny”. Panele fotowoltaiczne są wykonane najczęściej z kryształów krzemu. Na naszej planecie „Ziemia”, krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków po tlenie. Pierwszym etapem produkcji wafli krzemowych jest topienie piasku krzemowego w odpowiedniej temperaturze i przelewanie płynnego czystego krzemu w bloki.

Po wystygnięciu blok krzemienny ulega krystalizacji a potem jest cięty na małe cienkie płytki.

Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z podłączonych wafli, które są „zalaminowane”: specjalną folią (Ethylenvinylacetat – tzw. EVA folia) z jednej i drugiej strony, antyrefleksyjną szybą, uszczelką, ramką aluminiową i specjalną folią na tyle panelu.

Wraz ze zmianami klimatycznymi, zmienia się nasz sposób myślenia. Obecnie rewolucja naszego klimatu kieruje się ku globalnemu ociepleniu, a co za tym idzie, jest więcej słońca i wyższe temperatury. Nie tylko zmienia się nasze środowisko, ale i również nasza gospodarka. Wraz z temperaturami rosną także ceny np. prądu. Istnieje prosty sposób, aby zarówno chronić naszą matkę Ziemię, jak i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Skutecznym i podwójnie wygodnym rozwiązaniem jest fotowoltaika

Jednorodność kryształu monokrystalicznego i ich uporządkowana struktura wewnętrzna pozwalają na osiąganie wyższych sprawności niż mniejszej czystości polikrystalicznego, dlatego też nieco wyższą moc z jednostki powierzchni możemy uzyskać z paneli monokrystalicznych, przez co panele polikrystaliczne tej samej mocy zajmują zazwyczaj większą powierzchnię. Różnicę w sprawności można również zauważyć przy różnych warunkach atmosferycznych – panele monokrystaliczne lepiej radzą sobie w dni słoneczne, podczas gdy polikrystaliczne mogą osiągać wyższą efektywność w warunkach zachmurzenia. Wysokie nakłady produkcyjne technologii monokrystalicznej przyczyniają się do dużo wyższych cen tego typu paneli w stosunku do paneli polikrystalicznych, co bezpośrednio przekłada się na ponad 80% udziałów paneli polikrystalicznych na rynku technologii fotowoltaicznej.

Poznaj zalety instalacji fotowoltaicznych.
Fotowoltaika to nie tylko sposób pomocy matce naturze, ale również możliwość zredukowania rachunków za energię elektryczną, zmniejszenie emisji CO2 oraz zwiększenie niezależności od sieci energetycznej. Źródłem fotowoltaiki są promienie słoneczne. Obecnie, rozwój fotowoltaiki jest bardzo dynamiczny. Wykorzystując energię słoneczną, możemy zasilać nasze podstawowe urządzenia w gospodarstwie domowym, ale również i takie, z których korzystamy w danym okresie – np. klimatyzacja w okresie letnim. Każdy z nas, dzięki wykorzystywaniu energii odnawialnej, może w dobry i bezpieczny dla środowiska sposób skorzystać z jego zasobów, nie niszcząc go, a nawet otaczając opieką.

Jak zbudowany jest system fotowoltaiki?
System fotowoltaiki zbudowany jest ze specjalnych paneli fotowoltaicznych, umieszczonych na wybranej powierzchni, którą może być np. dach (pod instalację nadachową) lub powierzchnia gruntu (pod farmę fotowoltaiczną). W ogniwach fotowoltaicznych promienie słoneczne zostają przekształcone w prąd. Ogniwa przeważnie zbudowane są z krzemu, który jest idealnym półprzewodnikiem prądu. Otrzymana energia elektryczna przekazywana jest do falownika, którego zadaniem jest przeobrażenie prądu na taki, który funkcjonuje w naszych gniazdkach domowych. Obecność licznika dwukierunkowego daje możliwość pomiaru dwukierunkowego przepływu prądu, czyli zlicza naszą energię, wytworzoną za pomocą fotowoltaiki, jak i liczy energię pobraną z sieci energetycznej. Dzięki temu możemy przeanalizować czy wystąpiła np. nadwyżka prądu, wytworzonego przez naszą instalację fotowoltaiczną w porównaniu do naszego zapotrzebowania.

Należy dbać o instalację fotowoltaiki.
System fotowoltaiki, jak każdy inny, nie jest niezniszczalny. By zapobiec jego uszkodzeniu należy o niego prawidłowo dbać. Utrzymywanie wydajności systemu jest podstawowym kryterium ochrony. Nasz firma oferuje utrzymanie oraz całodobowe monitorowanie aparatury systemu. Optymalny wgląd w stan techniczny i inspekcja wykwalifikowanych pracowników pozwoli wykryć błędy zanim zaczną wpływać na pracę instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w wielu miastach w Polsce. Coraz większą popularność zdobywają w województwie pomorskich i kujawsko-pomorskim. Firma oferuje instalację fotowoltaiczną w takich miastach jak Człuchów, Chojnice, Starogard Gdański, Czarna Woda, Wiele, Śliwice, Tuchola, Karsin czy Brusy.