Pętla indukcyjna w fotowoltaice: Czym jest i jak jej uniknąć? | SPR Polska Sp. z o.o.

Pętla indukcyjna w fotowoltaice: Czym jest i jak jej uniknąć?

Kategoria

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się od lat ogromną popularnością. Branża stale się rozwija, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Klienci zwykle skupiają się na doborze nowoczesnego osprzętu, zapominając równocześnie, jak istotny dla efektywnego i bezpiecznego działania całego systemu jest etap montażu. Ta czynność wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i precyzji w działaniu. Powierzenie prac instalacyjnych niewłaściwym osobom może niestety doprowadzić do powstania tzw. pętli indukcyjnej. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy przyczyny i zagrożenia tego zjawiska, a także przedstawimy skuteczne metody zapobiegania jego występowaniu. 

Czym jest pętla indukcyjna w fotowoltaice?

Pętla indukcyjna najczęściej powstaje w wyniku nieprawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych. Może to wynikać z niewiedzy i braku doświadczenia instalatora lub nieuczciwego działania i chęci zaoszczędzenia na wykorzystywanych materiałach. W poprawnie zainstalowanym systemie przepływ energii jest liniowy — generowany prąd jest przekazywany do falownika, a następnie do urządzeń i sieci elektrycznej. Z kolei w przypadku nieprawidłowo zamontowanej instalacji np. gdy odległości między przewodami są zbyt małe oraz nie są położone równolegle dochodzi do tzw. pętli indukcyjnej — wtedy prąd nie dostaje się na zewnątrz, tylko przepływa w zamkniętym obwodzie. 

Pętla indukcyjna w fotowoltaice — czy jest niebezpiecznym zjawiskiem?

Nieprawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja stwarza ryzyko występowania pętli fotowoltaicznej. Jest to zjawisko niepożądane, które może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Negatywne skutki pojawiają się głównie wskutek wysokiego napięcia, wywołanego m.in. wyładowaniami atmosferycznymi. Wtedy może dojść do poważnego uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, a nawet do awarii urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w budynku.  Pętla indukcyjna stwarza również ryzyko porażenia prądem podczas prac instalacyjnych czy konserwacyjnych. Takie zjawisko stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników firm instalatorskich. Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko pożaru, który może powstać z powodu znacznego przegrzewania się nieprawidłowo podłączonej instalacji. 

Jak uniknąć pętli indukcyjnej w fotowoltaice?

Najważniejsze, aby zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej specjalistom, którzy są odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni w realizacji tego typu prac. Najlepiej więc zdać się tutaj na opinie innych klientów i sprawdzić okres działania w branży. Podczas wstępnych rozmów warto także zapytać przedstawiciela wybranej firmy o stosowane działania, które mają wyeliminować ryzyko powstania pętli indukcyjnej. Instalatorzy powinni dokładnie zaplanować ułożenie wszystkich przewodów, układając je równolegle względem siebie (w miejscach, gdzie jest to możliwe), unikając tym samym tworzenia się dużych pętli. Przewody dodatni, ujemny i ochronny (PE) powinny być prowadzone równolegle w niewielkiej odległości między sobą. Wymaga to użycia większej ilości materiału, ale skutecznie zabezpiecza system przed wewnętrzną pętlą indukcyjną.  Konieczny jest także montaż instalacji odgromowej, której zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru energii do gruntu powstałej podczas wyładowań atmosferycznych. Skutecznym zabezpieczeniem jest również ogranicznik przepięć. Taki element w razie problemów z instalacją natychmiast wyłącza obwód i nie dopuszcza do poważnych uszkodzeń systemu.