Ile kosztuje fotowoltaika? | SPR Polska Sp. z o.o.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Kategoria

Fotowoltaika to technologia, która stała się symbolem nowoczesnego i ekologicznego podejścia do pozyskiwania energii. Wykorzystując naturalne źródło światła - słońce, umożliwia wytwarzanie prądu elektrycznego w sposób czysty i odnawialny. W dzisiejszych czasach, kiedy poszukiwanie alternatywnych źródeł energii stało się priorytetem, coraz więcej osób decyduje się na montaż systemów fotowoltaicznych w swoich domach. Ile kosztuje zatem fotowoltaika? Zachęcamy do lektury!

Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej nie jest stały i może różnić się w zależności od wielu czynników. Pierwszymi i jednymi z najważniejszych są: rodzaj oraz jakość paneli słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z różnych materiałów oraz o różnej wydajności będą miały odmienne ceny.

Następnie, warto zwrócić uwagę na inwerter i pozostałe komponenty systemu, przetwarzające prąd stały na zmienny. Ich wysoka jakość, trwałość oraz funkcje dodatkowe mogą wpływać na cenę końcową.

Koszty montażu stanowią kolejny, ważny element w całym procesie. Profesjonalny montaż gwarantuje nie tylko prawidłowe działanie, ale i bezpieczeństwo całej instalacji. Ceny mogą różnić się w zależności od trudności prac oraz złożoności samego projektu.

Lokalizacja i specyfika miejsca montażu również mają znaczenie. Dostępność miejsca, kąt nachylenia dachu czy potrzeba dodatkowych konstrukcji nośnych mogą wpłynąć na końcowe koszty.

Równie ważne są też formalności związane z połączeniem instalacji z siecią energetyczną oraz ewentualne opłaty za pozwolenia czy ekspertyzy.

Wszystkie te elementy składają się na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na taką inwestycję, warto uwzględnić każdy z nich, by dokonać przemyślanego wyboru.

Fotowoltaika - cena

Standardowa, domowa instalacja fotowoltaiczna ma moc od 3 kW do 6 kW. Koszt 1 kW wynosi mniej więcej 5 tysięcy złotych brutto. Całkowita cena za zakup i montaż fotowoltaiki wynosi mniej więcej od 15 tysięcy złotych do nawet 30 tysięcy złotych brutto. Oprócz wymienionych wyżej czynników, bardzo duży wpływ na cenę fotowoltaiki ma również lokalizacja, w większych miastach koszty te mogą być sporo wyższe.

Podsumowanie

Montując panele fotowoltaiczne, możemy produkować własną energię, co w efekcie prowadzi do znaczących oszczędności w rachunkach za prąd. Dzięki temu w ciągu kilku lat osiąga się pełen zwrot początkowej inwestycji. Na ostateczną cenę za montaż systemów PV ma wpływ sporo czynników. Do najważniejszych należy między innymi: producent, jakość paneli i innych komponentów oraz lokalizacja. Usługi instalacji fotowoltaiki mogą być nieco wyższe w większych miastach. Szacuje się jednak, że montaż fotowoltaiki w domu jednorodzinnym kosztuje średnio od 15 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych brutto.