Fotowoltaika na gruncie: poradnik dla właścicieli działek | SPR Polska Sp. z o.o.

Fotowoltaika na gruncie: poradnik dla właścicieli działek

Kategoria

Montaż paneli solarnych na gruncie okaże się dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych i działek, jak i firm, które chcą produkować i sprzedawać energię odnawialną gminom lub innym przedsiębiorstwom. Co warto wiedzieć o fotowoltaice na gruncie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed instalacją paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika na gruncie - dlaczego warto?

Z wielu względów instalacje fotowoltaiczne na gruncie mogą okazać się lepszym wyborem niż montaż paneli solarnych na dachu. Dlaczego warto zdecydować się na farmę fotowoltaiczną na gruncie?

  • Łatwość w wyborze lokalizacji

Panele fotowoltaiczne można zainstalować niemal w dowolnym, najlepiej nasłonecznionym miejscu na działce i zapewnić ich odpowiednie ustawienie oraz kąt nachylenia. W ten sposób można zmaksymalizować wydajność pracy paneli i osiągnąć większe zyski ze sprzedaży wytworzonej energii.

  • Możliwość rozbudowy

Jeżeli zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub rolnego zwiększy się wraz z upływem czasu, możliwe jest rozbudowanie fotowoltaiki na gruncie. Wystarczy dokupić odpowiednią liczbę paneli i powiększyć już istniejącą instalację, by zapewnić sobie odpowiednią ilość prądu. Takie rozwiązania są często niemożliwe w przypadku paneli solarnych zamontowanych na budynkach, które mają ograniczoną powierzchnię i nośność dachu.

  • Brak ograniczeń konstrukcyjnych

Instalacje na gruncie nie są ograniczone nośnością dachu, jego powierzchnią ani kształtem. W przypadku dachów istnieje wiele czynników, takich jak kąty nachylenia, rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego czy obecność kominów i świetlików, które mogą ograniczać możliwości montażu paneli. Natomiast na gruncie można zaprojektować fotowoltaikę od podstaw i maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.

  • Łatwość konserwacji

Fotowoltaika zamontowana na gruncie jest łatwiejsza w obsłudze w przypadku awarii paneli lub konieczności konserwacji ogniw. W przeciwieństwie do paneli solarnych instalowanych na dachach, specjaliści mogą w krótszym czasie i w bardziej komfortowych, bezpiecznych warunkach przeprowadzić prace porządkowe, wykonać przegląd techniczny czy wykryć ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji

Fotowoltaika na gruncie: co warto wiedzieć?

Przed zakupem i instalacją paneli fotowoltaicznych na gruncie należy uwzględnić kilka ważnych aspektów.

  • Lokalizacja instalacji

Ważne jest, aby unikać miejsc zacienionych przez drzewa, budynki czy inne obiekty znajdujące się na działce lub w jej sąsiedztwie. Również panele solarne nie mogą wzajemnie rzucać na siebie cienia. Warto zadbać także o łatwy dostęp do miejsca instalacji paneli, by ułatwić ich czyszczenie i serwis w przyszłości.

Należy pamiętać także o tym, że instalacja fotowoltaiczna nie może znajdować się w odległości od granic działki mniejszej niż 4 metry.

  • Przygotowanie gruntu pod instalację

Najlepiej zainstalować fotowoltaikę na stabilnym i wyrównanym terenie. Przed montażem paneli może być konieczne przeprowadzenie prac ziemnych, np. wyrównanie i utwardzenie gruntu, wylanie betonu itp.

  • Pozwolenie na budowę instalacji

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, może być konieczne uzyskanie odpowiednich zezwoleń na budowę lub zgłoszenie jej budowy do odpowiednich organów administracyjnych. Małe instalacje do 50 kW mocy nie wymagają zgłoszenia, lecz w przypadku większych farm fotowoltaicznych konieczne jest otrzymanie pozwolenia na budowę.

  • Umowy przyłączeniowe

Jeżeli planujesz sprzedawać nadwyżki produkowanej energii do gminy lub odprowadzać ją do lokalnej sieci dystrybucyjnej, musisz pamiętać o zawarciu umowy przyłączeniowej. W takim przypadku należy zadbać o komplet dokumentów, m.in. kopii Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu wybranego pod instalację fotowoltaiczną oraz dokument potwierdzający prawa do korzystania z danej nieruchomości.

Podsumowanie

Zaletą fotowoltaiki montowanej na gruncie jest m.in. możliwość jej rozbudowy oraz ułatwienie prac konserwacyjnych i serwisowych. Warto pamiętać o przygotowaniu stabilnego gruntu pod montaż paneli solarnych. W przypadku farm fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 50 kW nie są potrzebne pozwolenia na budowę.