Pompa ciepła wewnątrz budynku: zalety i wskazówki montażu | SPR Polska Sp. z o.o.

Pompa ciepła wewnątrz budynku: zalety i wskazówki montażu

Kategoria

Pompy ciepła służą do ogrzewania pomieszczeń i wody, wykorzystują przy tym energię cieplną pochodzącą np. z gruntu lub powietrza. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnym i ekologicznym budownictwie, które pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Poznaj wskazówki dotyczące montażu urządzenia i zalety wykorzystania pomp ciepła wewnątrz budynków.

Montaż pompy ciepła wewnątrz budynku - zalety

Standardowo pompy ciepła umieszcza się na zewnątrz, w pobliżu budynku, który urządzenie ma ogrzewać. Dostępne są jednak pompy ciepła dedykowane do wykorzystania we wnętrzach - dzięki temu użytkownicy mogą szybciej dostać się do urządzenia i kontrolować jego pracę. Jakie są korzyści z wykorzystania pomp ciepła?

  • Wysoka efektywność energetyczna

Pompy ciepła mają współczynnik wydajności (COP) znacznie wyższy niż tradycyjne systemy ogrzewania. To oznacza, że mogą wyprodukować więcej energii cieplnej niż ilość energii elektrycznej zużywanej do ich pracy. Dzięki temu właściciele domów mogą zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ponoszonych za ogrzewanie pomieszczeń i wody w porównaniu ze standardowymi metodami ogrzewania.

  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Pompa ciepła zainstalowana wewnątrz budynku nie jest narażona na zmiany temperatur, opady atmosferyczne czy silny wiatr. Urządzenie jest lepiej chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się awarii czy zniszczenia sprzętu przez osoby trzecie.

  • Ekologiczne działanie

Pompy ciepła są najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem na ogrzewanie budynków. Urządzenia wykorzystują bowiem energię pochodzącą z powietrza, wody lub gruntu. Podczas pracy pomp ciepła nie są spalane paliwa kopalne ani emitowane szkodliwe substancje i gazy, a to przyczynia się do poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu.

  • Wszechstronne wykorzystanie

Z pomocą pomp ciepła można nie tylko ogrzewać wnętrze budynków podczas mrozów, ale i chłodzić pomieszczenia w okresie letnim. Urządzenia służą również do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła może zastąpić kilka systemów (m.in. klimatyzator, tradycyjne systemy ogrzewania, podgrzewacze wody), co jest zarówno praktycznym, jak i ekonomicznym rozwiązaniem.

  • Szybki dostęp do urządzenia w przypadku awarii

Użytkownicy mogą łatwo dostać się do pompy ciepła zamontowanej wewnątrz budynku, np. w przypadku nagłej awarii lub problemów z działaniem systemu.

Pompy ciepła są łatwe w obsłudze, a ich konserwacja nie jest skomplikowana, co dodatkowo zwiększa komfort podczas korzystania z urządzeń. Choć koszt zakupu i instalacji pompy ciepła jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania, to długoterminowe oszczędności i niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że inwestycja szybko się zwraca.

Pompa ciepła wewnątrz budynku - wskazówki dotyczące montażu

Pompę ciepła należy zainstalować w takim miejscu, by zapewnić swobodny przepływ powietrza do i z urządzenia oraz wydzielanie lub pochłanianie ciepła. Warto mieć na uwadze także łatwy dostęp do pompy np. podczas prac serwisowych i konserwacji instalacji. 

Pompa ciepła powinna zostać zamontowana na płaskim, stabilnym podłożu, aby zapobiec wibracjom czy wstrząsom urządzenia.

Pompy ciepła mogą generować różne dźwięki i niski poziom hałasu podczas pracy. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się hałasu po wnętrzu budynku, warto wyodrębnić niewielkie, osobne pomieszczenie dla urządzenia. Można dodatkowo wygłuszyć ściany oraz zastosować dodatkową izolację w miejscach, w których instalacja przewodów może stykać się ze strukturą budynku.

Podsumowanie

Instalacja pompy ciepła wewnątrz budynku to ekologiczna i opłacalna alternatywa dla tradycyjnych sposobów ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Urządzenia nie emitują szkodliwych gazów, cechują się wysoką efektywnością energetyczną i pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ze względu na hałas generowany przez urządzenia, warto zamontować je w wygłuszonym pomieszczeniu, by dźwięki nie przeszkadzały domownikom.