Fotowoltaika stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, jest w dodatku rozwiązaniem ekologicznym. Panele słoneczne 2023 zdobywają coraz większą popularność, montuje się je nie tylko na jednorodzinnych domach, ale i biurowcach, budynkach rolniczych czy nawet na terenie szpitali. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, by uzyskać 1 kW? Ile prądu można uzyskać z fotowoltaiki? Zapraszamy do lektury!
Moc i wydajność paneli słonecznych
Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przetwarzanie energii słonecznej na prąd. Dobór ogniw o odpowiedniej mocy pozwala zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej. Podczas tworzenia instalacji czy rozbudowy już istniejącej fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę:
- moc paneli - mierzy się ją w watopikach (Wp). Moc odpowiada ilości energii, jaką panele mogą wyprodukować podczas intensywnego nasłonecznienia;
- wydajność paneli - informuje o tym, jak skutecznie panel przetwarza energię słoneczną na elektryczną. Wyraża się ją w procentach;
- lokalizację oraz kąt nachylenia paneli - na pracę paneli ma wpływ np. zacienienie przez obiekty znajdujące się w pobliżu fotowoltaiki oraz położenie ogniw w stosunku do kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia czy podczas całego roku;
- warunki atmosferyczne panujące na danym obszarze;
- technologię wykonania paneli fotowoltaicznych.
Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?
Najczęściej pojedyncze panele fotowoltaiczne osiągają moc w zakresie od 250 do 400 W.
Jeżeli założymy, że zastosujemy panele o mocy 250 W, to do wygenerowania 1 kW mocy niezbędne będą 4 panele słoneczne. Analogicznie, do uzyskania 2 kW potrzebne będzie 8 paneli itd.
Gdy znamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, to możemy oszacować ilość paneli niezbędnych do stworzenia wydajnej instalacji. Przykładowo, przy zapotrzebowaniu na 8 kW energii, konieczny będzie montaż 32 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W.
Należy mieć na uwadze, że na ostateczną wydajność paneli mają wpływ indywidualne uwarunkowania, np. lokalizacja farmy fotowoltaicznej bezpośrednio na gruncie albo montaż paneli na dachu domu, miejsce dostępne pod stworzenie instalacji, warunki pogodowe, zabrudzenie powierzchni paneli.
Podczas planowania fotowoltaiki w 2023 warto zwrócić się do specjalistów z branży, którzy dostosują moc paneli i ich ilość do konkretnego przypadku oraz doradzą w wyborze optymalnego miejsca do zamontowania całej instalacji. Umiejscowienie paneli na odpowiedniej stronie dachu, np. w kierunku południowym, oraz wybór odpowiedniego kąta nachylenia instalacji gwarantuje optymalną pracę paneli słonecznych, a tym samym - szybki zwrot z inwestycji.
Czy inwestycja w fotowoltaikę w 2023 się opłaca?
Fotowoltaika nie jest jedynie sposobem na zaspokojenie potrzeb energetycznych w domach czy przedsiębiorstwach. To również inwestycja, która może zwiększyć wartość nieruchomości oraz - w dłuższej perspektywie czasu - przynieść właścicielom korzyści finansowe. Rozwiązanie umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd oraz zapewnia niezależność energetyczną.
Przy odpowiednio dobranych panelach, dopasowaniu ich mocy do zapotrzebowania na prąd oraz zapewnienia jak najlepszych warunków do optymalnej pracy instalacji, koszty poniesione na fotowoltaikę będą się szybko zwracać.
Podsumowanie
Podczas szacowania ilości paneli fotowoltaicznych niezbędnych do wyprodukowania 1 kW nie można kierować się tylko ich mocą. Należy uwzględnić także umiejscowienie instalacji, kąt nachylenia paneli względem słońca oraz indywidualne warunki panujące na danym obszarze. W razie wątpliwości, warto zapytać o poradę specjalistów z branży fotowoltaicznej i z ich pomocą wybrać wydajne panele oraz najlepsze miejsce pod montaż instalacji.