Fotowoltaika na płaskim dachu: jak odpowiednio ustawić panele? | SPR Polska Sp. z o.o.

Fotowoltaika na płaskim dachu: jak odpowiednio ustawić panele?

Kategoria

Konieczność ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko skłania coraz więcej osób do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne, które można zamontować na dachach budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Jak najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne na płaskim dachu? Poznaj wskazówki dotyczące przygotowania podłoża oraz montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu - najważniejsze zasady montażu

Najczęściej fotowoltaika montowana jest na skośnych dachach, lecz warto wykorzystać rozwiązanie także na płaskich powierzchniach. Najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę w przypadku instalacji paneli solarnych na płaskim dachu, to:

  • kąt nachylenia

Panele fotowoltaiczne należy ustawić pod kątem 25-35 stopni, dzięki czemu ogniwa będą absorbować maksymalną ilość promieni słonecznych. To najbardziej optymalny kąt nachylenia ogniw, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w Polsce. Gwarantuje to również wydajną pracę paneli i szybszy zwrot z inwestycji.

  • kierunek ustawienia

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów i maksymalnej wydajności pracy paneli należy skierować je w stronę południa. W ten sposób do paneli fotowoltaicznych będzie docierać więcej światła słonecznego przez cały dzień.

  • rozstaw paneli

Panele powinny zostać rozmieszczone na dachu w taki sposób, by wzajemnie się nie zacieniały. Trzeba zwrócić uwagę także na inne obiekty znajdujące się w pobliżu, które mogłyby rzucać cień na ogniwa. Optymalna odległość pomiędzy poszczególnymi rzędami paneli fotowoltaicznych powinna wynosić co najmniej 1,5-krotność wysokości pojedynczego panelu. Dzięki temu można uniknąć rzucania cieni przez panele o różnych porach dnia i roku.

  • sposób mocowania 

Panele fotowoltaiczne należy przytwierdzić do płaskiego dachu w taki sposób, by cała konstrukcja była stabilna i odporna na silny wiatr, deszcze i burze. Warto zastosować wzmocnione stelaże z materiałów, które nie korodują. Trwały montaż paneli na dachu ma wpływ także na bezpieczeństwo domowników czy przechodniów, którzy spacerują w okolicy budynku.

Ponadto upewnij się, czy instalacja elektryczna łącząca panele z inwerterami i innymi urządzeniami jest wykonana zgodnie z przepisami. Kable powinny być odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

Przygotowanie płaskiego dachu do montażu fotowoltaiki

Zanim kupisz i umieścisz panele fotowoltaiczne na płaskim dachu swojego domu lub przedsiębiorstwa, musisz odpowiednio przygotować podłoże do prac montażowych.

  1. Sprawdź, jaki jest stan techniczny dachu. Jeżeli pokrycie dachowe wymaga naprawy, np. uszczelnienia przecieków czy uzupełnienia ubytków, musisz się tym zająć w pierwszej kolejności.
  2. Musisz również dokładnie sprawdzić nośność dachu oraz wytrzymałość całej konstrukcji. Upewnij się, czy pokrycie dachowe wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci paneli oraz stelaży. W razie potrzeby zadbaj o odpowiednie wzmocnienie konstrukcji dachu, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom lub oberwania pokrycia dachowego pod wpływem ciężaru paneli.
  3. Usuń z powierzchni dachu wszelkie przeszkody, takie jak anteny, kominy czy systemy wentylacyjne, które mogłyby rzucać cień na panele lub utrudnić ich prawidłowy montaż. Pokrycie dachowe powinno być również wyczyszczone m.in. z resztek liści, piasku czy ptasich gniazd.
  4. Dach należy także odpowiednio zaizolować. Pozwoli to zapobiec jego przeciekaniu, pozytywnie wpłynie na trwałość pokrycia oraz poprawi efektywność energetyczną paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne można z powodzeniem montować na płaskich dachach domów, biur i hal przemysłowych. Należy jednak zadbać o trwałe i solidne przytwierdzenie ogniw do pokrycia dachowego. Ważne jest również odpowiednie ustawienie paneli względem siebie oraz kierunku padania słońca. Przed montażem fotowoltaiki na płaskim dachu powinieneś sprawdzić stan pokrycia dachowego i odpowiednio wzmocnić konstrukcję, by utrzymała ciężar paneli.