W ostatnim czasie fotowoltaiczne systemy energii słonecznej przeżywają niezwykle dynamiczny rozwój. Na rynku pojawiają się innowacyjne pomysły i rozwiązania, które mogą wręcz zrewolucjonizować sposób pozyskiwania, magazynowania i przetwarzania energii słonecznej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze innowacje i trendy związane z sektorem fotowoltaiki. Zapraszamy do lektury!
Udoskonalone wersje paneli fotowoltaicznych
Tradycyjne ogniwa krzemowe są coraz częściej zastępowane innymi wersjami paneli fotowoltaicznych. Wśród najbardziej innowacyjnych modeli można wymienić panele:
- perowskitowe, wyróżnia je zwiększona efektywność i zarazem zmniejszony koszt produkcji,
- bifacjalne (dwustronne), charakteryzują się wysoką wydajnością (o 30% większą od klasycznych ogniw monofacjalnych) ze względu na fakt, iż pochłaniają energię słoneczną zarówno z przodu, jak i z tyłu,
- cienkowarstwowe (thin-film), które cechuje lekka i niezwykle elastyczna konstrukcja, mogą przybrać dowolny kształt, sprawdzają się szczególnie w trudnych warunkach.
Magazynowanie energii
Efektywne magazynowanie pozwoliłoby na maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tą tematyką stale rośnie i na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które mogą zapewnić długotrwałe magazynowanie energii. Wśród najpopularniejszych można wymienić m.in. akumulatory litowo-jonowe oraz magazyny działające z wykorzystaniem technologii płynnej soli czy podgrzewanych cegieł.
Integracja systemów fotowoltaicznych z budynkami
W branży budowlanej ogromnym zainteresowaniem cieszy się technologia BIVP (Building Integrated Photovoltaics), która umożliwia połączenie paneli fotowoltaicznych z poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi budynku. To funkcjonalne i zarazem estetyczne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w budownictwie energooszczędnym. Tutaj można wymienić m.in. dachy, elewacje, żaluzje i balkony solarne oraz balustrady fotowoltaiczne (stosowane również w budynkach wielorodzinnych).
Systemy HEMS/EMS do monitorowania i zarządzania energią
Najbliższe lata przyniosą także rozwój zaawansowanych technologicznie systemów do monitorowania i zarządzania energią w czasie rzeczywistym. Poprzez zastosowanie inteligentnych liczników zintegrowanych z aplikacjami mobilnymi, użytkownik zyskuje pełną kontrolę nad zużyciem energii, dopasowując jej poziom do indywidualnych potrzeb i warunków pogodowych.
Tendencje rynkowe w Polsce
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi wśród osób prywatnych oraz firm. Trend ten wynika zarówno ze wzrostu świadomości ekologicznej Polaków, jak i z korzystnych programów dofinansowania oraz dostępnych ulg podatkowych. Ze względu na aktualne wymogi związane z planowaną transformacją energetyczną kraje europejskie, w tym również Polska proponują swoim obywatelom wiele programów wspierających inwestycje w OZE. W naszym kraju można skorzystać z takich programów jak m.in. Mój Prąd, Czyste Powietrze i Stop Smog.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie innowacje i trendy można śmiało stwierdzić, że przyszłość systemów fotowoltaicznych zapowiada się naprawdę obiecująco. Tego typu rozwiązania od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców i osób prywatnych. Branża, jak widać, ma jeszcze wiele do zaoferowania. Z pewnością, to właśnie fotowoltaika będzie w przyszłości odgrywać kluczową rolę w planowanej transformacji energetycznej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.